Stomatologia

Stomatologia zachowawcza


Zadaniem stomatologii zachowawczej jest zapobieganie i leczenie skutków najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów – próchnicy. Może ona rozpoczynać się od nieestetycznych plam na zębach, poprzez ubytki twardych części zębów, które nie leczone mogą doprowadzić do podrażnienia i uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba- miazgi ,co często wiąże się z dolegliwościami bólowymi, co może prowadzić do obumarcia zęba i koniecznością leczenia endodontycznego (kanałowego). Obecnie stomatologia zachowawcza obejmuje ściśle powiązane ze sobą działy: profilaktykę, leczenie próchnicy i endodoncję.

Profilaktyka


Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytką nazębną(czy z kamieniem) oraz wzmacnianie twardych tkanek zęba preparatami zawierającymi fluor. W zakres profilaktyki wchodzą: badania kontrolne, instruktaż higieny jamy ustnej, profesjonalne czyszczenie zębów oraz indywidualna fluoryzacja.

Leczenie próchnicy


  • remineralizacja - w przypadku plamy próchnicowej, wcieramy w zęby preparaty zawierające fluor (zabiegi powtarza się kilka razy)
  • leczenie ubytków próchnicowych poprzez opracowanie zęba i założenie materiałów do wypełnień, leczenie takie można przeprowadzić w znieczuleniu. W sytuacji, gdy ubytek zęba jest duży można zęba odbudować przy pomocy specjalnych sztyftów, co może odroczyć na jakiś czas odbudowę protetyczną


LECZENIE ENDODONTYCZNE

Leczenie kanałowe bardzo często jest ostatnią szansą na uratowanie zęba, który zaatakowany próchnicą, nie leczony- zostaje objęty zapaleniem, martwicą czy zgorzelą. Leczenie to polega na usunięciu z komory i kanałów korzeniowych zęba zainfekowanej lub martwej miazgi, mechanicznym opracowaniu kanałów oraz szczelnym ich wypełnieniu specjalnymi materiałami.

Protetyka


W zakres protetyki wchodzi zarówno uzupełnienie utraconych tkanek zęba, jak i pojedynczych oraz mnogich braków zębowych .Utrata nawet jednego zęba nie jest obojętna dla całego układu żucia .Ubytki takie należy jak najszybciej uzupełniać ponieważ , zęby stanowią tak spójny zespół , że zaniechanie tego może prowadzić do przesuwania i obracania zębów, wydłużania się zębów przeciwstawnych , zaniku kości oraz utraty innych zębów i nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych. Uzupełnienia protetyczne mogą być stałe (korony, mosty, uzupełnienia protetyczne na implantach) lub ruchome (protezy akrylowe, natychmiastowe ,szkieletowe, typu overdenture, protezy elastyczne).

KORONY, MOSTY

Największą ich zaletą jest to, że są osadzane w jamie ustnej na stałe .Takie rozwiązanie daje doskonały efekt estetyczny, czynnościowy oraz wygodę dla użytkowania . Główną niedogodnością jest konieczność szlifowania przynajmniej dwóch zębów sąsiadujących z luką. Najlepszy efekt kosmetyczny dają odbudowy pełnoceramiczne-wykonane z materiałów imitujących barwę zęba ,a co dziś najważniejsze można je stosować u osób uczulonych na nikiel.

PROTEZY AKRYLOWE

Głównym wskazaniem do ich stosowani jest bezzębie lub rozległe braki zębowe, w których nie ma można wykonać innych prac protetycznych oraz ze względu na cenę.

POTEZY NATYCHMIASTOWE

Są to prace , które oddaje się zaraz po usunięciu zębów. Wszystkie czynności związane z wykonaniem protezy są przeprowadzone przed usunięciem zębów. Jednak są to protezy tymczasowe, które wymagają wymiany na protezy docelowe.

PROTEZY SZKIELETOWE

Ruchome uzupełnienia protetyczne. Proteza ta opiera się głównie na zębach (oprócz dziąseł) i dzięki temu nie powoduje wzmożonego zaniku kości i błony śluzowej. Proteza ta zbudowana jest z metalu (szkielet protezy) oraz z elementów akrylowych odbudowujących brakujące tkanki(zęby i dziąsła).

PROTEZY ELASTYCZNE

Są to najnowocześniejsze protezy ruchome, zrobione ze specjalnych, elastycznych materiałów, które nie uczulają (szczególnie polecane są osobom uczulonym na nikiel). Również posiadają takie właściwości, że nie wymagają do utrzymania klamer metalowych, tylko są one wykonane z tego samego materiału. Dzięki temu klamry są praktycznie nie widoczne! Można z tych materiałów również wykonać protezy szkieletowe i wówczas metal zastępujemy materiałem, który może być w kolorze różowym lub jasnym (w czterech odcieniach).
Wykonujemy protezy częściowe, szkieletowe i całkowite.→ PDFChirurgia stomatologiczna


Chirurgia stomatologiczna to nie tylko zabiegi usuwania zębów. W ramach tej specjalności wykonuje się szereg zabiegów: operacyjne usuwanie zębów, resekcję wierzchołka korzenia i usuwanie zmian zapalnych, chirurgię przyzębia, implantologię.

OPERACYJNE USUWANIE ZĘBÓW

Dotyczy to głownie zębów zatrzymanych oraz pozostawionych korzeni zębów. Najczęściej zatrzymanymi zębami są zęby mądrości(ósemki). Zabieg taki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

RESEKCJA WIERZCHOŁKA ZĘBA I USUWANIE ZMIAN ZAPALNYCH

Polega ona odcięciu wierzchołka zęba z równoczesnym usunięciem zmian zapalnych w jego okolicy i zabezpieczeniem korzenia przed ponownym powstaniem stanu zapalnego. Resekcję najczęściej wykonujemy przy zębach jednokorzeniowych, ale w praktyce przeprowadza się zabiegi przy każdym zębie, który tego wymaga .

CHIRURGIA PRZYZĘBIA

Wiąże się to z usuwaniem wszelkich tkanek miękkich np. nieprawidłowego wędzidełka, podcięcie fałdów błony śluzowej. Jednym z podstawowych zabiegów jest kiretaż zamknięty lub otwarty (zabieg oczyszczania kieszonek dziąsłowych), który bardzo szybko przynosi ulgę w bólu pochodzącego ze strony przyzębia. W chirurgii tej oprócz likwidacji stanu zapalnego, często odbudowuje się tkanki utracone w trakcie trwania choroby( robi się to za pomocą specjalnych biomateriałów).Implanty dentystyczne


Zapraszamy do zapoznania się z ulotką na temat implantów dentystycznych, które znajdują się w ofercie naszego gabinetu: